Viktor Crysworth

Genel Bilgiler

Çıkış Tarihi: ?
Geliştirici: Yüksekolan
Yayıncı: Yüksekolan

Kısa Açıklama

Viktor Crysworth; Federal Güvenlik Servisi’nden, Kazak Dış İstihbarat Servisi’ne kadar uzanmayı başarmış istihbarat temelli bir bilim-kurgu romanı olup, Amerika Birleşik Devletleri Savunma İstihbarat Ajansı’nda İstihbarat Toplama Analisti görevini yürüten Agustin Graysen’in bir sorgu odasında geçirdiği zorlu süreci anlatmaktadır.

Sorgu sürecinin hemen öncesinde Federal Güvenlik Servisi Başkanı Sultan tarafından Agustin Graysen’e, Viktor Crysworth adındaki bir bilim adamının “Yüksek Geçmiş” ve “Yüksek Gelecek” olmak iki bölüme ayrılmış olan hayatı anlatılıyor. Kazak Dış İstihbarat Servisi Başkanı Oleg Gennadi ve Federal Güvenlik Servisi’nde Bilim ve Teknolojileri Uzmanı olan Lada Vasiliev tarafından aktarılan bu iki dönemin amaç olarak neye hizmet ettiği ise Sultan’da saklı.

Agustin Graysen; ilerleme kaydedebilmek için Viktor Crysworth ile konuşmaktan mümkün olduğunda kaçmak, bildiklerini söylememek ve gereksiz seçimler yapmamak zorunda.

Uzun Açıklama

Dünya ve Armageddon… İki dünyanın da yegâne sahibi…

O; bütün dünyayı ele geçirip hakimiyetini almakta kullandığı yapay zekalara hükmeden “Kara Mühendis” lakaplı Viktor Crysworth. Almanya’da yeşermeye başlayan hayalleri, onun için geleceğe hükmedecek birer prototipti. Hakimiyeti tamamen ele geçirecek ve ardında tek bir canlılık belirtisi dahi bırakmayacaktı. İstediği tek şey, sözünün geçebileceği bir dizi insan topluluğuydu.

Aradığını, üniversiteden hocası olan fizik profesörü Dr. Ron Brown sayesinde buldu. Yarattığı kudretin ilk üretimleri, Sea Effect ekibinin kurucusu Dr. Ron Brown tarafından gerçekleştirildi. Dr. Ron Brown öncülüğündeki Sea Effect, Kuzey Antarktika’nın belirli alanlarına, Viktor’un yeni ürünü olup gerçek yıkım ve öldürme gücünü test etmek istediği “Fallstreak” adlı yüksek gelişim robotlarını yerleştirdi. Test süreçlerinde, yerleştirilen bu robotlar ile etkileşime giren herkes saliseler içerisinde yok oluyordu.

Aşırı yüklenmiş bir teknoloji ile yaratılan yapay zekalar, büyük bir yıkıma yol açmak ve tüm dünyadaki teknoloji stokunu sıfıra indirmek için tetikte bekliyordu. Sea Effect ekibinin bazı şeyler için geç kaldığı açık ve net bir şekilde göz önündeydi.

Agustin Graysen için ise tüm yaşananları; tarumar olmasına ramak kalan bir dünyanın uzak geleceğini kurtarmak için savaş veren Jakob Knox ve onun ezeli düşmanı olan Sultan’ın kurmayları ağzından dinlemek bir şanstı.

Artık son, savunmasız bir Andromeda için başlangıçtan çok daha yakındı.

Viktor Crysworth’un “Tam Hakimiyet” hayali için yaratılan büyük bir zincir… Ve onun en ufak halkasını temsil eden, kendi yolunu çizerek yeniden tasarlanan, teknolojinin zirvesine erişmiş 2080’den fazla Fallstreak…

Viktor Crysworth bir suçlu mu, değil mi? İpler tümüyle Agustin Graysen’in elinde.

Özellikler

Kuvvetli edebi yönü ile ön plana çıkan Viktor Crysworth, içinde bulunduğu türe yakın olan ya da olmayan her insanın tahammül edebileceği bir oyun olmak ve görsel romana bilim-kurgu türü ile farklı bir soluk katmak için yaratıldı. İçerisinde 65 A5 sayfası barındırıyor;

  • 21 farklı bölümü,
  • 45 farklı görseli,
  • 23 farklı ekranı,
  • 800’den fazla diyalog bloğu,
  • 8.000’den fazla kelimesi ve 55.000’den fazla karakteri,
  • 38 farklı seçim düğümü,
  • 9 farklı yarı sonu,
  • 2 farklı ana sonu var.

Her diyalog bloğu başına ortalama 9.2 kelime ve 68 karakter düşüyor. Ayrıca oyunun müzikleri Eric Matyas’a ve CRAK’e ait!

Karakterler

Sultan: Federal Güvenlik Servisi Başkanı

Viktor Crysworth: Serbest Bilim Adamı

Jakob Knox: Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

Oleg Gennadi: Kazak Dış İstihbarat Servisi Başkanı

Dr. Ron Brown: Sea Effect Araştırma ve Geliştirme İstasyonları Başkanı

Agustin Graysen: Amerika Birleşik Devletleri Savunma İstihbarat Ajansı’nda İstihbarat Toplama Analisti

Lada Vasiliev: Federal Güvenlik Servisi’nde Bilim ve Teknolojileri Uzmanı

Dmitry Grof: Federal Güvenlik Servisi’nde Latince Dil Uzmanı

Bölümler

Bölüm 1: Rus Çıkartması

Bölüm 2: Ortadoğu Bastonu

Bölüm 3: Baş Asker

Bölüm 4: Enformatik

Bölüm 5: Moonbow Laboratuvarı

Bölüm 6: Kar Leoparı

Bölüm 7: Genetik Algoritmaları

Bölüm 8: İstihbarat, İstihbarat Çarkı ve İstihbarat Döngüsü

Bölüm 9: Bir Buçuk Kilo

Bölüm 10: Kendini Tekrarlayan Yanılgı

Bölüm 11: Alınan Görevler

Bölüm 12: Kilit

Bölüm 13: Sea Effect Araştırma ve Geliştirme İstasyonları

Bölüm 14: Kuzey Antarktika’da Canlanan Fallstreak

Bölüm 15: Savunmasız Andromeda

Bölüm 16: Kusursuz Evrilme

Bölüm 17: Bilimin Son Noktası

Bölüm 18: Zekâ Sivrilmesi

Bölüm 19: Seattle’daki Ani Nüfus Azalımı

Bölüm 20: Doktor’un Veda Mektubu

Bölüm 21: Churchill ve Stalin Karşılaşması (Ücretsiz Ek Paket)