Super ShowDown (2019)

Super ShowDown (2019)

AEW’nin “Double or Nothing” PPV’si sonrası, WWE’de nasıl bir değişim veya tepki olacağı merak konusuydu. Suudi Arabistan’daki WWE Super Showdown PPV’sinde göze çarpan ilk değişim, sahnedeki oyununun seyirciye taşınmasıydı.

Sahnede bulanan güreşçilerin seyirciye sataşmaları veya onları mücadelenin içinde tutmaları açısından ilk etkiler başarılı gözüküyor. Lakin ne kadar uğraşılsa bile “yabancı” seyircinin yeni yeni bu tarz etkinliklerin içerisinde olması, atmosferi “sakin” tutmayı başardı.

Seth Rollins – Baron Corbin

Bu maçın en unutulmazı, iki güreşçiden de tabiri caizse “rol çalan” hakem oldu. Attitude Era havası verdi. Bir an için bizlere Earl Hebner – Triple H tartışmasını hatırlattı. Brock Lesnar her ne kadar bir kurt gibi doğru zamanı kovalasa da Seth Rollins için bu işten sıyrılması çok zor olmadı. Yine de Seth Rollins’in yerinde olsam fazla sevinmezdim çünkü Brock Lesnar’ın kemeri alması yakın gözüküyor.

Finn Balor – Andreade

Bu maç hareket açısından çok zengin geçti. Zaten kavga olarak WWE Universe tarafından çok tutuldu.

Keşke Balor, “iblis” kimliğini sürekli olarak kullanabilse. WWE’nin maskeli kimliklere fazlasıyla ihtiyacı var; maskeli latinlere değil.

Roman Reigns – Shane McMahon

Şu bir gerçek; herhangi bir güresçi için Shane McMahon’un işin içinde olması büyük şans. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki günlerde daha da çok işin içinde göreceğiz kendisini.

Bu arada “Claymore Kick” gördüğüm en kaliteli hareketlerden biri olabilir.

Lucha Dragons – Lars Sullivan

Lars Sullivan WWE’deki “canavar” açığını iyi kapatıyor gibi gözüküyor. Sahneye ilk çıkışından beri biraz Kane biraz da Gene Snitsky havası yarattı. WWE’nin bu karakter üzerinde ileriye dönük uzun süreli bir planı olduğunu düşünüyorum.

Randy Orton – Triple H

Bu maç klasik bir “tekli” maç görüntüsü verdi. Arap seyircisinin büyük ilgisinin bulunduğu maç, günümüz tekli maçlarına taş çıkartır cinstendi. WrestleMania havasındaydı ve zevk vericiydi. Geçen sene yapılan Tag Team maçının (DX – BoD) iki-üç gömlek üstüydü.

Dolph Ziggler – Kofi Kingston

The New Day şu anda WWE’nin sahip olduğu en iyi grup ve işlerini de en iyi şekilde yapıyorlar. Eminim ki ilerleyen zamanlarda WWE’nin, AEW karşısındaki en büyük silahlarından biri olacaktır.

Dolph Ziggler’in arada bir dönüşleri bana göre WWE’nin büyük bir sorunu. Adama hala daha başarılı bir hikâye ya da kavga yazamadılar. Dikkat etsinler, ilerleyen günlerde AEW’ye kaptırmasınlar.

Goldberg – Undertaker

Kim ne derse desin bu endüstrinin en büyük iki isminden biri WWE’nin yıldızı Undertaker, diğeri ise WCW’nin yıldızı Goldberg’dir. En azından şu an için böyle kalacak gibi. Lakin umut dolu olan bu maç maalesef beklentileri karşılayamadı. Hem Undertaker’ın hem de Goldberg’in yaşları bir yana, sürekli ring içi performanslarının olmaması bu kötü sonuçları doğurdu. Maç sonu Undertaker’ın suratındaki memnuniyetsizlik, maç içerisinde yaşanan başarısızlıklardan kaynaklı gibi gözüküyor.

Braun Strowman – Bobby Lashley

Bu yürüyen trene (Braun Strowman) neden hala bir kemer verilmedi, ya da neden hala alamadı anlamış değilim.

Genel Sonuçlar

1) Öncelikle ABD dışında yapılan bir etkinlik olarak değerlendirdiğimde, seyircinin bu denli sakin olmasını “normal” bir durum olarak karşılıyorum. Lakin televizyon şovları ve aylık etkinliklerde seyircinin bu denli sakin kalması, WWE için ilerleyen dönemlerde bir (ya da birkaç) sıkıntılı durum doğuracak.

2) Maçlar hikâye ve kavga açısından çok kaliteli olmasa da hareket açısından oldukça zengindi. Eklemek lazım; WWE’nin hala daha hardcore (extreme) türde maçları veya extreme durumları maçların içinde kullanmak istememesini de anlamak çok güç.

3) WWE’nin böyle “çocuk programı” gibi devam etmesi onları rekabet ortamından kurtaramaz. Artık daha çok karakterlere yönelmeli ve maç programlarını karakterler üzerinden yaratmalılar. Örneğin; Steel Cage ve Hell in the Cell türevlerini düz etkinlikleri dışında da yapmalı ve bunları haftalık televizyon şovlarına bile eklemeyi düşünmeliler.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir